Logo
Güvenlik Sistemleri Çeşitleri
11 Mar 2021

Güvenlik Sistemleri Çeşitleri

Post by guvenliksistemi

Toplum düzeninde düzeni sağlamak ve insanların canını, malını korumaya yönelik alınan önemlere güvenlik denilmektedir. Bu yönden güvenliği sağlamak için çeşitli sistemler ve yöntemler bulunmaktadır.

Güvenlik Sistemi Nedir?

Bu durum güvenliğin sağlanması gereken mekânlara göre değiştirmektedir. Ev güvenlik sistemleri, iş güvenlik sistemleri ve okul güvenlik sistemleri gibi türleri mevcuttur. Bilindiği üzere güvenlik sistemleri çeşitleri insanların sağlığını, malını ve mülkünü korumak adına kurulmuş sistemlerdir.

Güvenlik sistemi çeşitleri kendi içinde çokça çeşide ayrılmaktadır. Örneğin villa tipi sesli diafon sistemleri ve seti bu sistemlerden biridir. Dış ortam anons sistemi seti, adresli yangın algılama sistemi seti gibi birçok set güvenliği sağlamaktadır. Yüz tanımalı personel giriş çıkış takip sistemleri, üç kollu turnike geçiş sistemi gibi setler mevcuttur.

Elektronik Güvenlik Sistemleri Nedir?

Güvenlik sistemleri, beklenmeyen olumsuz bir durum yaşanması ihtimaline karşın alınan önlemler bütünüdür. Ev güvenlik sistemleri ve iş güvenlik sistemleri seti içeriğinde üç sistem mevcuttur:

* Alarmlı Sistemler:

Hırsız alarmları; ev, iş yeri ve okul gibi mekânları korumak için kullanılan yaygın alarm çeşitleridir. Alarm paneli, gaz dedektörü, duman dedektörü, pır dedektörü sistemin bazı parçaları arasındadır. Panik butonu gibi aparatlar ve ekipmanlar sistemin parçalarındandır. Bu tür ekipmanlar bazı beklenmeyen durumları önceden algılayıp çeşitli alarm sesleriyle uyarıda bulunmaktadır. Ev ve işyeri gibi alanlarda zararı en aza indirgemeyi amaçlamaktadır.

* Güvenlik Kamera Sistemleri:

Kamera sistemleri kendi içinde üç ana dala ayrılmaktadır. Termal kamera sistemleri ısıya dayanıklı ve ısıdan algılayıcı özelliğe sahiptir. Diğer kamera çeşitleri arasında ise IP kamera sistemleri ve analog kamera sistemleri mevcuttur. Analog sistem eski tip bir sistem olmakla birlikte hâlâ iş gören kamera sistemlerinden biridir. İnternet bağlantısı üzerinden seyretme imkânı da bulunmaktadır.

1 Yorum

Pin It on Pinterest