Logo
Yangın Duman Dedektörü Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır?
3 Haz 2021

Yangın Duman Dedektörü Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır?

Post by guvenliksistemi

Yangın duman dedektörleri, takılı olan yerleşim alanında ani ısı değişiklikleri, duman oluşumu, alev ve kıvılcım oluşumu gibi durumları tespit edip sinyal göndererek geliştirilmiş cihazlardır.

 Yangın Duman Dedektörü Nedir Ve İşe Yarar?

 Yangın belirtisi gösteren duman, gaz, ısı gibi bu durumları algılayıp sinyal veren cihaz olarak bilinmektedir. Can ve mal güvenliğini korumak adına gerekli olan cihazdır. Yoğun kalabalıkların olduğu ortamda genellikle dumana tepki veren cihazlar kullanılmaktadır. Evlerde ağırlıklı olarak kullanılanlar ise ısı ve ışığa tepki verenlerdir. Cihazı ortama yerleştirmenin stratejik noktası, optimum performans göstermesini sağlayabilmektir. Dedektörü aktif hale getirmek için uyaran tarafından uyarılması gerektiği çok önemlidir.

 Yangın Duman Dedektörünün Çalışma Prensibi Nedir?

 Yangın dedektörü, bir yangın algılama sistemindeki en temel unsurlardan biridir. Yangını ilk saniyede tespit edip itfaiye merkezine haber verilmektedir. Yangının üç ana nedeni vardır. Bunlar; duman, ısı ve alev olarak bilinmektedir. Bu durumda yangın duman dedektörü yangın sırasında oluşan bu üç sebepten herhangi birini tespit edip yangının oluşmadan önce farkına vararak müdahale etmektedir.

 Yangın Duman Dedektörü Kullanım Alanları Nelerdir?

 – Hastane

 – İş Ortamı

 – Mekanlar

 – Okul

 – Sinema ve Tiyatro

 – Ofis vs. birçok kullanım alanı mevcut olup insanların can ve mal güvenliğini korumak için önemli kullanım alanlarına sahiptirler.

 Yangın Duman Dedektörü Kaç Gruba Ayrılmaktadır?

 Yangın duman dedektörleri iki gruba ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi iyonize duman dedektörü olup hava, mikro radyoaktif bir element tarafından iyonize edilmektedir. İyonize olmuş hava iki plaka arasında hareket etme prensibine dayanmaktadır. Duman, yangın dedektörüne girdiğinde, hava duman partiküllerine yapışarak devreyi keser ve ortama alarm göndermektedir.

 İkincisi fotoelektrik yangın duman dedektörü olup havadaki değişiklikleri algılamak için ışık kullanır. Bu ışık, dedektör modeline bağlı olarak kızılötesi ışık, ışın ışığı veya görünür ışık olabilir. Bu ışıklar nedeniyle yangın dedektörü dumanı algılamaktadır. Duman miktarı artmaya başladığında, dedektör bir alarm çalmaktadır. Fotoelektrik yangın dedektörleri, alarmları iyonize olmuş dedektörlerine göre daha yavaş etkinleştirir ve alevlere daha sonra yanıt vermektedir. Daha yavaş başlayan yangınlara iyi tepki veren cihazlardır.

 Duman dedektörünün yerleşimi doğrudan dumanın yapısına göre belirlenmektedir. Dumanın yayılma mantığına baktığımızda duman bir noktadan başlar, devresel olarak yayılır ve tavanda toplanırlar.

1 Yorum

Pin It on Pinterest